poniedziałek, 1 sierpnia 2022

#RPGaDAY2022 - Dzień 1

Zaczynamy kolejną edycję #RPGaDAY. To już trzeci raz, gdy podchodzę do tej inicjatywy i nie ukrywam, ta perspektywa miesięcznej refleksji wzbudza we mnie przyjemny entuzjazm. Do roboty więc!



Dzień 1: Who would you like to introduce to RPGs? Kogo chciałbyś wprowadzić do grania w RPGi?


Ze względu na to, że zdarzyło mi się znaleźć zatrudnienie na pewnej uczelni, z chęcią zaprosiłbym do RPGowania kolegów po fachu. Żeby nie było, gry fabularne wśród akademików wcale nie są czymś całkowicie niezwykłym - w swoim Instytucie znam przynajmniej dwóch, którzy grali, a i w polskim środowisku kojarzę przynajmniej trzech innych naukowców interesujących się RPG.

Myślę o innych uczonych, ponieważ interesuje mnie wrzucenie ich w obszar ich zainteresowań z punktu widzenia bardziej uczestnika i kreatora, a nie analityka i obserwatora. Wyobraźmy sobie, że do stołu siada kilku historyków, którzy wcielają się w - powiedzmy - dzieciaki z polskiego wydania Tales from the Loop, Tajemnic Pętli w sensie. Zderzenie realiów historycznych z myśleniem alternatywnym albo przeciwfaktycznym w perspektywie historyków? No kurde, aż nawet nie mogę sobie wyobrazić ich reakcji.

Albo weźmy kilku ekspertów z zakresu zagadnień takich jak bezpieczeństwo międzynarodowe, terroryzm, przemoc polityczna itd. Mamy też przedstawicieli badań regionalnych, w tym regionu zwanego potocznie Bliskim Wschodem. Widzicie, do czego to zmierza? Region od wielu dekad stoi w ogniu, przepełniony jest konfliktami politycznymi, etnicznymi, kulturowymi, a Gracze wcielają się w tych, których w swoich książkach i artykułach nazywają terrorystami. 

Jeden profesor jest u nas specjalistą z zakresu relacji polsko-brytyjskich okresu wojennego. A gdyby tak poprowadzić mu jakieś Achtung! Cthulhu albo Pulp Cthulhu?


Kolegów z pracy bym zaprosił do RPGów. Po to, by zobaczyć zderzenie ich wiedzy z radosnym storytellingiem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz